Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları 2022

Merhabalar sizler için bugün Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları 2022 hakkında bilgi vereceğim.Hadi hemen başlayalım dilerseiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Bu programı başarı ile bitiren mezunlara ve “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” ünvanı verilir. Mezunlar bireysel olarak çalışma imkanına sahip değillerdir. Ancak Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde, Özel Muayenehanelerde, Diş Hekimliği Fakültelerinde ve Özel Diş Hastanelerinde Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri olarak çalışabilirler. Kendini mesleki bilgilerle donatmış nitelikli elemana duyulan ihtiyacından dolayı iş imkanları oldukça geniş bir meslek dalıdır.Diş hekimlerinin yanında tekniker olarak hekimlerin işini kolaylaştırır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları
Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları

Ağız ve diş sağlığı bölümü maaşları çalıştığınız kliniğe göre değişmektedir.Ayrıca bu bölümde yeni işe başlayan biri ile tecrübeli olan kişi arasında maaş farkı vardır.Ne kadar tecrübeli ise doğru orantılı olarak maaşınıza yansır.Tabi bu genelleme özel sektör için geçerlidir.Mesela ağız ve diş sağlığı teknikeri olarak özel sektörde diş kliniklerinde işe yeni başlayanın maaşı ortalama 4600-5500 tl civarındadır.

BENZER YAZI   Yazılım Mühendisi Nedir - Maaşları 2022 ?

Atama Durumu Hakkında Bilgi

Kamuda Kpss sınavı ile atanan yada açıktan atama yöntemi ile atanan teknikerler devlet kadrosuna çalışma imkanları vardır. Ne yazık ki ağız ve diş sağlığı bölümünden mezun olanlara ayrılan kontenjan pek fazla değildir. Bu bölümden az sayıda kontenjan ayrıldığı için KPSS sınavından iyi bir derece ile geçmeniz gerekmektedir. Kamuda çalışan ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşı 2021 itibari ile aşağıdaki gibidir.

  • Yeni başlayan Bir Tekniker: 4600-4800 Türk Lirası
  • 5 yıllık Bir Tekniker: 4650-4850 Türk Lirası
  • 10 yıllık Bir Tekniker: 4700-4900 Türk Lirası
  • 15 yıllık Bir Tekniker: 4900-5100 Türk Lirası
  • 20 yıllık Bir Tekniker: 5000-5200 Türk Lirası
  • 25 yıllık Bir Tekniker: 5050-5250 Türk Lirası
  • 30 yıllık Bir Tekniker: 5100-5300 Türk Lirası

Buna ek olarak evli ise çocuk parası,bir çok sağlık personelin aldığı döner sermaye ücreti eklenir.Kamuda kademe olarak memur dereceniz arttıkça maaşa yansımaktadır.

Diş hekimlerine yardımcı eleman niteliğinde çalışmakta olan ağız ve diş sağlığı mezunu öğrenciler kamu veya özel kişilere ait diş polikliniklerinde, diş hekimlerinin klinik çalışmalarında gerekli koşulları sağlayarak, hasta tedavisinde diş hekimine yardımcı olurlar. Ağız ve diş sağlığı mezunu öğrencilerin bu bölüm ile ilgili klinik işyeri açama şansları yoktur. Ancak Diş protez Teknolojileri bölümü mezunları diş protez laboratuvarları açma yetkisi sağlık bakanlığı tarafından verilmiştir.

BENZER YAZI   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Maaşları 2022

Hangi Üniversitelerde Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Var ?

Aşağıda sizler için bırakmış olduğum bağlantıya tıklayarak hangi üniversitelerde ağız ve diş sağlığı bölümü var görebilirsiniz.

Kaynak: https://yokatlas.yok.gov.tr/onlisans-program.php?b=30143

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.