Apple Hakkında Bilinmeyen 15 İlginç Gerçek

Apple Hakkında Bilinmeyen 15 İlginç Gerçek

Apple Inc, birbirinden farklı ürünleri ve milyonlarca kullanıcısıyla dünyanın en popüler teknoloji devi olarak bilinmektedir. Şirketin en iyi bilinen ürünleri arasında Macintosh bilgisayarlar, iPod, iPad ve iPhone bulunmaktadır. 

Ülkemizde milyonlar kullanıcıya sahip Apple hakkında neler biliyorsunuz? Daha önce hiç duymadığınız, öğrendiğiniz şaşıracağınız 15 ilginç gerçek sizlerle…


1. Apple 1 Nisan 1976  yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. Ortaklar Apple’lı kurmadan önce “Atari” firmasında tanışmıştır.

Apple Hakkında


2. Wozniak tarafından tasarlanan ve üretilen “Apple-1”, Apple firması tarafından piyasaya sürülen ilk kişisel bilgisayardır. “Byte a Apple” etiketli bilgisayar, 666.66 dolara satılmıştır.

Apple Hakkında


3. Apple, kullanıcıları için hazırladığı iTunes müzik mağazasını 2003 yılında piyasaya sürmüştür. Mağaza, ilk 18 saat içerisinde yaklaşık 275.000 parça satmıştır. Şirket bir sene içerisinde  iTunes üzerinden 70 milyon şarkı satışı yapmıştır.

Apple Hakkında


4. Apple, 1994 yılında ilk renkli dijital kamera Quictake’yi üretmiştir. İki farklı boyutta resim saklama özelliğine sahip kamera, 1997 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Apple Hakkında


5. Apple’ın ilk logosu, şirketin ortakları arasında yer alan Ronald Wayne tarafından tasarlanmıştır. Logo, Isaac Newton’un kafasına düşen bir elma ile yer çekimini keşfedişini anlatmaktadır.

Apple Hakkında


6. Müzik dünyasında çığır açan iPod, metin yazarı Vinnie Chieco tarafından keşfedilmiştir. Steve Jobs iPod için “cebinizde 1.000 şarkı” ifadesinde bulunmuştur.

Apple Hakkında


7. Apple’ın ilk logosu 1977 yılında Steve Jobs’ın isteğiyle değiştirilmiştir. Newton’un yer çekimi hikayesinin markayı yansıtmadığını düşünen Jobs, grafik tasarımcı Rob Janoff’dan yardım almıştır.

BENZER YAZI   Dünya'nın En İlginç 20 Festivali

Apple Hakkında


8. Manhattan 5. Cadde’de yer alan Apple küpü, dünyanın en çok fotoğraf çekilen yerleri arasında gösterilmektedir.

Apple Hakkında


9. SteveJobs, ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından “Ulusal Teknoloji Madalyası” ödülüne layık görülmüştür.

Apple Hakkında


10. Apple firması sigara konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Firma yetkilileri, Apple bilgisayarlarının yanında sigara içilmesinin garantiyi geçersiz kılabileceğini söylemiştir. Bunun sebebi, teknik servis çalışanlarının biyolojik tehlike altında kalmasını engellemektir.

Apple Hakkında


11. Siri, yapacağınız tüm konuşmaları ve sakladığınız her şeyi Apple’a göndermektedir.

Apple Hakkında


12. Bill Gates, 1997 yılında Apple firmasına 150 milyon dolar yatırım yapmıştır. Steve Jobs, Gates’in yatırım yapması için Windows’tan patent satın almıştır.

Apple Hakkında


13. Apple şirketi 90.000’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Firma bünyesinde dünyanın birçok farklı noktasından freelance katılımcılar yer almaktadır.

Apple Hakkında


14. Apple 2014 yılında Amazon, Google ve Facebook’un toplam gelirinden daha fazla kazanç elde etmiştir.

Apple Hakkında


15. Apple yaklaşık 150 milyar dolar sermayesiyle “Netflix, Twitter, Tesla, Facebook” şirketlerini satın alabilmektedir.

Apple Hakkında

Önerilen İçerik; Vikipedi Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Neoldu.com

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.