Aşçılık Nedir? Ne İş Yapar? 2022

 

Aşçılık

Aşçılık nedir? Ne iş yapar? Yemek yapmayı seviyor musunuz? Ülkemizin Türk mutfağı kadar lezzetli
olan yemek mutfakları çok az. Yurt dışından geldiğimizde en çok özlem
çektiklerimizden biri de Türk mutfağının yemekleri oluyor. Peki hem
yemek yaparak hem de bir meslek sahibi olmak ister misiniz? Bu meslek
tam yemek yapmayı sevenler için var. O zaman şimdi mesleği
inceleyelim;

Aşçılık Nedir?

Aşçılık nedir? Ne iş yapar? Aşcılık bölümü üniversitelerde ön lisans programıdır be bu bölümün amacı yemek kültürlerimizi ve bu yemekleri en güzel biçimde öğrenip meslek hayatı boyunca öğrendiği bilgileri en anlaşılır biçimde kullanabilecek kişileri yetiştirerek bu sektöre kazandırmasıdır. Lisede ve üniversitelerde aşçılık bölümü bulunur. Lisede eğitim gören sonra yüksekokuluna gelerek eğitimlerini akademik anlamda daha iyi ilerletirler. Bütün yemek kültürlerini kapsayan bir bölümdür.

Aşçılık Nedir? Ne İş Yapar? 2022
Aşçılık Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Aşçılık kaç yıldır?

Aşçılık programında iki yıl öğrenim görülmektedir. Bölüm öğrencilerinin mezun olabilmeleri için 120 AKTS haklarını doldurması ve üniversite mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekir.

Aşçılık Bölümünde Hangi Dersler Vardır?

Aşçılık bölümünü okuyan öğrencilerin 4 dönemlik eğitim süreleri boyunca yemek yapma ve yemek kültürleri üzerine birçok derslere girerler.
Aşçılık bölümü okumak isteyen öğrencilerin görecekleri dersler şunlardır;
• Beslenme
• Gıda teknolojisi
• Aşçılığa giriş
• Genel işletme
• Pişirme yöntemleri
• Mutfak tarihi ve kültürü
• Osmanlı mutfağı
• Mutfak planlama
• Hijyen ve sanitasyon
• Endüstriyel mutfak uygulamaları

BENZER YAZI   Matematik Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Derslerini görürler. Ve başka derslerden de 2 yıl boyunca sorumlu halde olacaklardır. Aşçılık okuyan öğrenciler için dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bazı bölümlere geçebilirler bu bölümler şunlardır;

Gastronomi
Gastronomi ve mutfak sanatları
Beslenme ve diyetetik
Aile ve tüketici bilimleri
Yiyecek ve içecek işletmeciliği

Aşçılık Mezunları Ne İş Yapar?

Aşçılık bölümünden mezun olan kişilerin iş bulma imkanları oldukça kolaydır. Özellikle otel mutfaklarında çok fazla aşçı aranmaktadır. Fakat bu bölümün mezunları kendilerini ne kadar çok yetiştirirse o kadar iş bulma imkanı olur. Hem aşçılık bölümünde gastronomi bölümlerinde staj imkanları vardır. Bu staj esnasında bölüm okuyan kişi kendini sevdirirse o an çalıştığı yerde işine devam edebilir. Yani aşçılık mezunlarının işsiz kalma imkanı yok denecek kadar azdır. Iş bulmak yada bulmamak kişinin tamamen kendisine bağlıdır.

Aşçılık Bölümü Mezunu Nerede Çalışır?

Aşçılık bölümünden mezun olan kişilerin iş bulması kolaydır ve çalışabilecekleri alanlar fazladır. Bölümden mezun olan kişiler yemek yapılan her yerde çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan kişilerin çalışabileceği alanlar şunlardır;

• Hastaneler
• MEB’e bağlı yatılı ya da gündüz okulları
• Fabrikalar
• Büyük işletmeler
• Restoranlar
• Oteller

Ve farklı olarak bu bölüm mezunları kendi işini açarak kendi işlerinin mezunları da olabilir. Kendi kazançları bu şekilde artacaktır.

Aşçılık Bölümü Mezunlarının Maaşları

Aşçılık işini yapan insanların maaş durumu çok fazla değişiklik göstermektedir. Kamuda ya da özel sektörde çalışan kişiler yaklaşık 3500 civarı ücret alırken çok bilinen restoranlar ya da otellerde çalışanlar 5000-7000 arası ücret maaş alırlar. Kendi iş yerlerini açan aşçılık mezunları diğer çalışanlardan daha fazla maaş alınır. Yani aşçılık
mesleğinde tam bir maaş söylemek mümkün değildir. Aşçılar yurt dışına gittiklerinde çok daha yüksek maaşlar alabilirler. Büyük otellerde ve restoranlarda aşçı isteği çok fazladır. Bu alanlarda çalışan aşçılar ise 10.000-30.000 dolar gibi yüksek mevlalarda maaş alırlar.

BENZER YAZI   Yeni Medya Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Aşçılık Bölümünün Amacı Nedir?

Öğrenciler özel ya da devlet üniversitelerine başvuruda bulunarak girerler. Aşçılık bölümü okuyan kişilere mutfağı ve mutfak dışındaki faaliyetleri öğreten bölümdür. Bu bölümdeki aşçılar dünya mutfaklarını tanıyıp meslek hayatlarında öğrendikleri bilgileri gösterirler.

Aşçılık Öğretimi İngilizce midir?

Aşçılık bölümü İngilizce değildir. Ancak bu okullara göre değişim gösterebilir.

Eski Çağlarda Aşçılık

Tarih öncesinden kalma çanak ve çömlek gibi araç gereçler o çağlarda insanların nasıl yemek pişirdikleri konusunda bize bilgi vermektedir. Pişirmenin en basit yolu yemekleri bir sopaya geçirip ateşin üstünde yemeği pişirmekti. Çok eski çağlarda insanlar tahıllarda lapa haline getirerek basit bir şekilde ekmeklerini pişiriyorlardı. Eski Türkler de yemek toplumsal yaşamımızın önemli bir parçaydı. Toy denen şölenlerde bol yemek ve içmek serbesttir.

Günümüzde Aşçılık

Ilk mutfak ocağını geliştiren kişi İngiliz fizik bilgini Sir Benjamin Thompson 1795’te geliştirdi. Sıcaklığı ayarlayabilmek mümkün oldu ve bu yemek pişirmede önemli bir icattı. 19. Yüzyıl oyunca geliştirilen kömür ve gaz yakan ocaklarda, kızartma sacları fırınlar ve su ısıtıcılarıyla donatıldı. Elektrikli fırınlar ise ancak 20. Yüzyılın ortasında yaygın ve bilindik hale geldi. 20.yüzyılda geliştirilen soğutma ve dondurma sistemleri de aşçılıkta büyük değişiklere yol açar. Yiyecekler, pişirmeden önce ya da sonra açtı.

 

Daha fazla Bilgi için TIKLAYINIZ.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.