Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Bilgi Ve Belge Yönetimi

Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? Bilgi ve Belge Yönetimi ilk başlarda ülkemizde “Arşivcilik Bölümü” olarak bilinmekteydi. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü çok duyduğumuz bir bölüm olmasa da ülkemizde en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Bu yazımızda da sizlere Bilgi ve Belge Yönetimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayacağız. İyi okumalar.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi, arşiv ya da kütüphaneye gelen bilgilerin, çeşitli yayın ve bilgilerine göre bilgisayar disketlerine veya CD’lere ayrılmasını ve istenildiği zaman isteyen kişiye sunulmasını sağlayan bir iştir.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? 2022
Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Bilgi Ve Belge Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Bilgi ve Belge Yönetiminin temel eğitim dersleri yanı sıra birçok bölüm ve alan dersi de bulunmaktadır. İşte o dersler;

Arşiv Kaynakları
Belge Yönetimine Giriş
Bilgi Kaynakları
Kütüphane ve Bilgi Bilimine Giriş
Bilgi Hizmeti
Bilgiye Erişim
İstatistik
Kurumsal Bilginin Yönetimi
Arşivcilik ve Sosyal Bilimler
Arşivlerin Kamu ve Eğitim Hizmetleri
Arşivcilik Terminolojisi
Arşivlerde Belge Yönetimi
Kitap Dışı Belgeler
Okul Kütüphaneleri
Özel Arşivler
Veri Tabanları
Arşivlerde Araştırma Hizmetleri
Mesleki Etik
Sağlık Arşivleri
Arşivlerde Bilgisayar Kullanımı

BENZER YAZI   Havacılık Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünün ilk döneminde arşiv kaynakları ve bilgi yönetimi dersleri ağırlıklı olarak işlenmektedir. İkinci yılında ise istatistik, bilgi yönetimi ve bilgiye erişim dersleri işlenmektedir. Üçüncü yılında bilgi okuryazarlığı, özel arşivler, arşivcilik terminolojisi ve süreli yayınlara ağırlık verilmektedir. Bilgi ve Belge Yönetiminin son yılında ise modern belge türleri, staj değerlendirmesi ve arşivlerde araştırma hizmetleri derslerine
ağırlık verilmektedir.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Sıralaması

Bilgi ve Belge Yönetimi 2021 en yüksen taban puanı 294,31214, en düşük ise 212,02436’dır. Bilgi ve Belge Yönetimi en yüksek sıralaması 316535, en düşük sıralaması ise 922920’dir.

Ayrıca Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü AYT puanı ile öğrenci almaktadır. Bu yüzden ilk olarak YKS sınavının TYT oturumuna girerek 150 barajını aşmanız gerekmektedir. TYT barajını aştıktan sonra AYT sınavına girerek bölüm için yeterli puanı aldığınız taktirde yerleşme hakkı kazanmış olursunuz.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Kaç Yıllık?

Bilgi ve Belge Yönetimi, üniversitelerde dört yıllık bir eğitim olarak verilmektedir. Ancak bulunduğu fakülteye göre değişiklik gösterebilir.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Ne İş Yapar?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olan kişiler çeşitli kurum, kuruluş veya kişilerin ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamaktadırlar. Bu bilgilere ihtiyaç duyan kurum ve kişiler, kütüphaneler, arşivler veya dokümantasyon merkezleridir. Bu bilgilerin hepsi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu olan kişiler tarafından sağlanmaktadır. Bilgi ve Belge Yönetimi konumunda çalışan kişiler bu bilgileri kayıt altına alırlar, muhafaza ederler ve gerektiğinde
düzenleyebilirler de. Kısacası Bilgi ve Belge Yönetiminden mezun olan kişiler tüm bu gerekli bilgi ve belgeleri gerektiğinde ihtiyaç sahiplerine sunmak için çalışırlar.

BENZER YAZI   İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları özel üniversite, özel okul, hastane ve banka gibi çeşitli kuruluşlarda kütüphaneci, kütüphane sorumlusu, kütüphane öğretmeni ve arşivci gibi çeşitli konumlarda çalışma imkanları vardır. Ayrıca en fazla iş olanağının İstanbul, ardından da İzmir, Ankara ve Kocaeli gibi büyük şehirlerde olduğu söylenmektedir.
Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının ne iş yaptıklarını sıralayacak olursak;

1. Kütüphane personeli
2. Arşiv uzmanı
3. Dijital arşiv sorumlusu
4. Yayınevi personeli
5. Kütüphane otomasyon uzmanı
6. Veri tabanı uzmanı
7. Sistem analisti
8. Enformasyon görevlisi
9. AR-GE personeli

Bilgi Ve Belge Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olan kişiler, çoğu sektörün bilgi ve teknoloji ile ilgili bölümleri başta olmak üzere operasyonel, yönetsel ve teknik düzeyde iyi yetişmiş eleman ihtiyacı duyan bölümlerinde ve kütüphane veya arşiv merkezlerinde iş imkanı bulabilmektedirler. Bilişim, bankacılık, finans, turizm, sağlık, savunma, taşımacılık ve kamu sektörleri başta olmak üzere e-devlet ve e-belediye projelerindeki nitelikli eleman eksikliği sebebi Bilişim ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olan öğrencilere oldukça büyük olanaklar sağlamaktadır.

Bilgi Ve Belge Yönetimi Maaşları

Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları kamu ve özel sektörlerde farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında çalışan Bilgi ve Belge yönetimi mezunu kişiler 3000 ve 3500 civarı maaş almaktadırlar. Özel sektörde çalışan Bilgi ve Belge yönetimi maaşları ise 2500 ve 3000 arasında değişmektedir.

BENZER YAZI   Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? 2022

 

Daha fazla Bilgi için TIKLAYINIZ.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.