İSG Eğitimi Nedir? haberi, haberleri, #Gümüşhane haber

İSG Eğitimi Nedir? haberi, haberleri, #Gümüşhane haber

İSG eğitimi tüm işletmeler için zorunlu halde bulunan iş sağlığı ve güvenliği konusunda, uzman yetiştirilmesini sağlayan bir model durumunda bulunmaktadır. Alınacak eğitimler sonucunda uzman olan adayların işletmelere katkıda bulunması, son derece kıymetli bir pozisyonda yer almaktadır. Uzman olmak isteyen adaylar ilk olarak C sınıfı İSG uzmanlığına başvuru yapabilmektedir.

 • 99 saat senkron yani eşzamanlı,
 • 81 saat asenkron yani serbest zamanlı,
 • 40 saat pratik olarak staj eğitimleri ile toplamda 220 saat eğitim alınması gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinden alınabilen eğitim sonucunda adaylar sınava girmektedir. ÖSYM yetkilileri tarafından organize edilen sınavda en az 70 puanlık bir başarı gösterilmesi uzmanlık olunmasına olanak sağlamaktadır.

 • Az tehlikeli işlerin denetiminde C sınıfı İSG uzmanı,
 • Tehlikeli işlerin denetiminde B sınıfı İSG uzmanı,
 • Çok tehlikeli işlerin denetiminde ise A sınıfı İSG uzmanı derslerinin alınması gerekmektedir.

İSG Eğitimi Hangi Kurumlar Verir?

İSG eğitimi uzman kadro ve kaliteli içeriklere sahip profesyonel eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bu kurumlar, uzman adaylarına ciddi faydalar sağlamaktadır. Staj eğitimi hariç geri kalan eğitimler online olarak alınabilmektedir.

 • Gerekli eğitimler sonucunda adaylar, ilk olarak C sınıfı İSG uzmanı,
 • C sınıfı belgesiyle en az 3 sene çalışarak B sınıfı İSG uzmanı,
 • B sınıfı belgesiyle en az 4 sene çalışarak ise A sınıfı İSG uzmanı olabilmektedir.

Alınacak eğitim sonucunda elde edilecek deneyimler adaylara destek olurken aynı zamanda uzmanlık seviyelerinin arttırılmasına yardımcı olunmaktadır. İSG uzmanlığı için;

 • Kimyager, biyolog ve fizikçi unvanlarıyla çalışmalarını sürdüren üniversite mezunu,
 • İş sağlığı ve güvenliği bölümlerini bitiren lisans veya ön lisans mezunu,
 • Üniversitelerin mühendislik ve mimarlık fakültelerinin mezunu olunması gerekmektedir.

İSG Eğitimi Fiyatları 2023’de Ne Kadar?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, eğitimin alınacağı kurumlara göre değişebilmektedir. Programların eğitim içerikleri, fiyatlar konusunda etkili olmaktadır. Bir diğer etkili faktör ise eğitimin hangi sınıfın uzmanlığı için verileceği olmaktadır.

2023 yılında fiyatlarda belirli oranlarda artış olma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte kaliteli eğitimleri sunan ve uzman ekiplere sahip eğitim merkezleri, adayların yanında olmaktadır. Fiyatlar mümkün olduğu kadar tüm eğitim almak isteyen adayların ulaşabilmesi adına, uygun seviyelerde tutulmaya çalışılmaktadır.

Her ne kadar uygun fiyatlar sunulmaya çalışılsa da ücret verme noktasında sağlanan ödeme seçenekleri adayların imdadına yetişmektedir. İş sağlığı ve güvenliği adına oldukça fazla ihtiyaç bulunması, uzman adayları tarafından kurslara ödenecek ücretlerin karşılığının kısa sürelerde alınmasını kolaylaştırmaktadır. Eğitim kurumlarının internet siteleri ve diğer iletişim kanallarından, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi konusunda detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir