İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar? (2022) Güncel Veriler

İsviçre Asgari Ücret 2022 yılında 4.600 İsveç Frangı (80.868 Türk Lirası) olarak belirlenirken asgari ücret her işe göre değişmektedir.

İsviçre Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz dönem yapılan oylama ile İsviçre  Asgari ücret 2022 yılında saatlik olarak 23 İsveç frangı olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu miktarın Türk lirası karşılığı ise 206 Türk lirasıdır. Aylık asgari ücret ise 4 bin İsveç frangı Türk lirası takribi ise 36 bin Türk lirasıdır. 2022 yılında itibari ile yapılan basın açıklamasında İsviçre asgari ücrete %2,8 oranında zam uygulanarak 4 bin İsveç frangı asgari ücret 4600 franga yükseldi. Devlet yetkililerin yaptığı açıklamaya göre uygulanan %2,8 zam oranı ile 4600 İsveç frangı olan kazançların Türkiye çapındaki takribi ise 67 bin Türk lirasıdır.

Birçok kimse diğer ülkelerin asgari ücret miktarını merak ediyor. En düşük ücret anlamına gelen asgari ücret Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada belli oranlarda uygulanıyor. Genellikle özel sektörün işçilerine uyguladığı asgari ücret her yıl o ülkenin devlet yetkilileri tarafından belirleniyor. İskandinav ülkelerinden birisi olan İsviçre de yaşam ve orada çalışmak isteyenler İsviçre asgari ücret ne kadar sorusunun cevabını araştırıyor.

BENZER YAZI   “Erdoğan dünyanın halifesi” dedi ortalık karıştı - Güncel

İsviçre Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadardı?

İsviçre 2020 asgari ücret saatlik alışma ücreti 23 İsveç frangı Türk lirası takribi ise 190 Türk lirasıydı. 2020 yılında İsviçre haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirlenmişti. Dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olan İsviçre 2020 aylık asgari ücret 4100 İsveç frangı, Türkiye takribi ise 33 bin 880 Türk lirasıydı. Fakat bu ücret ülkenin tamamı için geçerli değil, sadece 36 kantonun 3’ünde uygulanıyor. Jure ve Neuchatel kantolarında çalışanlar ise 20 İsveç frangı kazanıyor. Aylık olarak ise 3560 franga, Türkiye takribi ise 29 bin Türk lirası ediyor.

İsviçre Asgari Ücret 2021 Yılında Ne Kadardı?

İsviçre asgari ücret Dünya sıralamasının en üst sıralarında yer alıyor. Çalışanlara oldukça iyi oranlarda maaş veren İsviçre ‘nin ekonomik durumu ile ilgili genel olarak 2021 İsviçre asgari ücret konusu olmuştur. Ayrıca diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında en yüksek zam oranları ve maaş ücretleri ile dikkatleri çeken İsviçre de yaşam kalitesi maaş oranı ile doğru orantıda olması o ülkenin Hayat pahalılığı olduğu anlamına gelmez.

Fakat ülkede öyle bir durum söz konusu vardır, İsviçre’nin her bölgesinde çalışanın ücreti aynı değildir. Amerika’da uygulanan kanton sistemi İsviçre ’de de uygulanıyor. Her kantonun kendi kuralları yönetilmesi nedeniyle, İsviçre asgari ücret yine her kantonun kendi kuralları çerçevesinde belirlenip uygulanıyor. Fakat İsviçre 2021 asgari ücret ile ilgili ortalama bir rakam vermek gerekirse 250 İsveç frangı oluyor. Türkiye takribi ise 20. 379 Türk lirasına denk geliyor.

BENZER YAZI   Жителю Саранска грозит 5 лет лагерей за призывы «покарать инородцев»! — Столица С

İsviçre Çalışma Şartları Nasıl?

İsviçre çalışma şartları da en az İsviçre asgari ücret miktarı kadar merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ülkede çalışma şartları da asgari ücret ile doğru orantıda olduğundan dolayı oldukça zordu. Haftalık çalışma saati 2022 yılında 42 saat olarak belirlenmiştir. Alınacak ek ücret ile bu çalışma saatini çalışanlar işverenin izin verdiği ölçüde dilediği gibi artırabilmek hakkına sahiptir.

İsviçre çalışma şartlarının zorluklarından birisi de verimli çalışabilmektir. Aksi halde verimsiz çalışan bir işçiyi işveren çıkarma politikası gereğince işten çıkarma hakkında sahiptir. Özel sektörün haftalık çalışma saati ise 50 saate kadar uzayabilir. Maaşlar her sektöre göre değişiklik gösterse de Maaşlar İsviçre hükümetinin belirlediği oranına altına asla düşmezler. Bunun yanı sıra bazı sektör asgari ücretin çok üstünde maaş verirler.

İsviçre ‘de Asgari Ücretle Geçinmek

İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar?
İsviçre ‘de Asgari Ücretle Geçinmek

İsviçre asgari ücret oranları ülkenin ekonomisini ne kadar iyi olduğunu ifade ediyor. Dolayısı ile İsviçre ekonomisinin iyi olması ülkenin rehafiyetinin iyi olması ve halkın bir asgari ücretle bile çok iyi bir hayat sürdüğünü açıklayabilir. Aynı zamanda dünya genelinde suç oranlarının en az olduğu ülkede halk hem huzur hem de refah içinde hayat sürmektedir.

Ulaşımın bile rahat olduğu ülkede toplu taşımalarda gecikme yaşama sorunu b meydana gelmez. Yani her şey süresinde dakikalık ve saniyelik olarak gerçekleşir. Çalışanların senelik izni 35 gündür. Hatta izne çıkacak işçiye ekstra ücret ödemesi yapılır. İşveren çalışanını mutlu erken için tatil giderlerini karşılayacak kadar ücret öder.

BENZER YAZI   Where to find Atlético Mineiro vs. Palmeiras on US TV

Sağlık hizmetlerinde der hiçbir ücret alınmaz. İsviçre hastanelerinde sıra ya da randevu sistemi bile yoktur. Öte yanda spor alanları, eğlence tesisleri gibi birçok sosyal faaliyet bölgeleri vardır. ” Bu yazımızda sizlere İsviçre Asgari Ücret 2022 yılında güncel verileri paylaşmaya çalıştık. Şimdi meraklısı için ayrıca konu ile alakalı bir video aşağı bırakıyorum.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir:  Pasaport Ücretleri –Rusya’da Asgari Ücret – İngiltere’de asgari ücret Ne Kadar?, Amerika’da asgari ücret – Ukrayna Asgari Ücret
– Azerbaycan Asgari Ücret – Hollanda asgari ücret – Almanya Asgari Ücret
 – Fransa Asgari Ücret – İsveç’te asgari ücret 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

news news news news news news news