Komiser Nedir? Komiser Maaşları 2022

Komiser Nedir?

Komiser Nedir? Komiser Maaşları 2022 Komiser, polis ve emniyet teşkilatı içerisinde kullanılan rütbelerden biridir. Komiserler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilerek görevlerine bu müdürlükte devam etmektedirler.

Komiser, ülke güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynar ve emniyet teşkilatının üst rütbeleri arasında yer almaktadır. Komiser yardımcılarının denetlenmesi ve emniyet teşkilat sisteminin düzenli işlemesine yardımcı olur. Karakollarda görev yapan Komiserler, esas itibarı ile polislik görevlerini gerçekleştirir. Yalnızca kıdem ve kademe olarak diğer polislerden ayrıdırlar.

Komiser Maaşları 2022
Komiser Maaşları 2022

 

Komiser Ne İş Yapar?

Komiser Nedir? Komiser Maaşları 2022 Komiserlerin mesleki görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Görevlendirildikleri karakolun huzurunu ve denetimini sağlar.
  2. Şube işleyişinden sorumlu olur.
  3. Şubelerdeki işlerin düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesine yardımcı olur.
  4. Ülke içinde yaşayan vatandaşların emniyet haklarından yararlanmalarını sağlar.
  5. Sorumlu olduğu ekipmanların eksiksiz biçimde korunmasını sağlar.
  6. Üst rütbeden gelen işlerin yapılmasını sağlar ve gerektiğinde bizzat yapar.
  7. Vatandaşlar arasındaki huzur bütünlüğünü sağlar.
  8. Görev yerinde çıkan olumsuz olaylarda müdahalelerde bulunur.

 

Komiser Nasıl Olunur?

Komiser olmak isteyen kişilerin mutlaka ön lisans ya da lisans mezunu olması gerekir. Polisler için özel olarak açılan polis okulları Komiser olmak için gerekli yollardan biridir. Komiser yardımcısı yetiştiren PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) de yine tercih edilebilecek olan eğitim yerlerindendir. Komiser yardımcısı olduktan sonra kişiler komiserliğe terfi edebilir. PAEM’e girebilmek için polis olmanız gerekmez. Gerekli şartlar taşındığı halde bu eğitim merkezinde Komiser olunabilir. Komiser olabilmek için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.

BENZER YAZI   Oyun Yazılım Uzmanı Nedir? Oyun Yazılım Uzmanı Maaşı 2022

 

Komiser Maaşları

Komiser Maaşları 2022 23 kişinin paylaşmış olduğu maaş verilerine göre, 2022 yılında alınan en düşük Komiser maaşı 5.580 TL, alınan ortalama Komiser maaşı 13.200 TL, alınan en yüksek Komiser maaşı ise 25.700 TL olarak belirlenmiştir.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.