Komiser Yardımcısı Nedir? Komiser Yardımcısı Maaşları 2022

Komiser Yardımcısı Nedir?

Komiser Yardımcısı Nedir? Komiser Yardımcısı Maaşları 2022 Farklı yollar ile polis olmuş kişilerin, belirli bir zaman sonra tecrübesi ve siciline bağlı olarak aldığı rütbeye Komiser Yardımcısı denmektedir. Bazı kişiler ise doğrudan Komiser Yardımcısı olarak işe başlar iken, bazıları ise normal polis olarak zaman içerisinde rütbe atlamaktadır. Önemli görevler ve sorumlulukları ile birlikte, polis teşkilatının en önemli rütbeli kişilerinden biridir. Komiser Yardımcıları, teşkilatın bölümlerine bağlı olarak içeride ya da dışarıda değişik görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmektedir.

Komiser Yardımcısı Maaşları 2022
Komiser Yardımcısı Maaşları 2022

  Komiser Yardımcısı Ne İş Yapar?

Komiser Yardımcısı Nedir? Komiser Yardımcısı Maaşları 2022 Komiser Yardımcılarının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Komiser tarafından verilen görevleri yerine getirir.
  2. Görevlendirildikleri karakolun denetimini ve huzurunu sağlarlar.
  3. Şube işleyişine dikkat eder.
  4. Şubedeki işlerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır.
  5. Ülke içinde yaşayan vatandaşların, emniyet haklarını kullanmalarını sağlamak.
  6. Sorumlu olduğu ekipmanların eksiksiz biçimde korunmasını sağlamak.
  7. Üst rütbeden gelen işlerin yapılmasını sağlar.
  8. Vatandaşlar arasındaki huzur bütünlüğünü sağlar.
  9. Görev yerinde çıkan olumsuz olaylara müdahale eder.

 

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı olmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki Polis Akademisi Kampüsünde yatılı olarak okumaktır. Ancak bunun için 4 yıllık üniversite mezunu olmanız ve KPSS puanınızın en az 70 olması gerekir. Tabii çok fazla talep olması yüzünden 70’in üzerinde iyi bir puan almak sizi sıralamada öne çıkarır. Bir diğer yol Polis Meslek Yüksek Okulu eğitimini 2 yıl boyunca almak ve polis olduktan sonra belirli bir zaman içerisinde rütbe atlamaktır.

BENZER YAZI   Gümrük Memuru Nedir? Gümrük Memuru Maaşları 2022

Özellikle dikey geçiş sınavı ile Polis Meslek Yüksek Okulu üzerinden 4 yıllık eğitimi tamamlamak ve 45 yaşını geçmemek en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Üçüncü bir diğer yol ise üniversite sınavı ile beraber 4 yıllık Polis Meslek Yüksek Okulu üzerinden eğitim almaktır. Bu yol ile doğrudan Komiser Yardımcılığı ile başlamak suretiyle belirli bir zaman içerisinde Komiser ve daha yukarı rütbelere çıkmak mümkündür.

 

 

Komiser Yardımcısı Maaşları

  Komiser Yardımcısı Maaşları 2022 54 kişinin paylaşmış olduğu verilere göre, 2022 yılında alınan en düşük Komiser Yardımcısı maaşı 7.300 TL, alınan ortalama Komiser Yardımcısı maaşı 7.600 TL, alınan en yüksek Komiser Yardımcısı maaşı ise 8.200 TL olarak belirlenmiştir.

 

Daha fazla Bilgi için TIKLAYINIZ.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.