Kore Dili ve Edebiyatı Nedir? Ne İş Yapar? 2022

Kore Dili ve Edebiyatı 

Kore Dili ve Edebiyatı Nedir? Ne İş Yapar? Dil öğrenmek günümüzde oldukça önemli bir hale geldi. Bu yüzden öğrenciler üniversite eğitimlerinde dil bölümlerine yönelmeye başladılar. Bu yazımızda da sizlere Kore Dili ve Edebiyatı bölümü ile ilgili soruları cevaplayacağız. İyi okumalar.

 

Kore Dili ve Edebiyatı Nedir?

Kore Dili ve Edebiyatı Nedir? Ne İş Yapar? Kore Dili ve Edebiyatı eğitim programının amacı, Kore dilini, tarihini, geleneklerini ve kültürünü inceleyecek ve bu alanda uzmanlaşacak kişiler eğitmektir.

Kore Dili ve Edebiyatı Nedir?
Kore Dili ve Edebiyatı Nedir?

Kore Dili ve Edebiyatı Dersleri Nelerdir?

   Üniversite eğitimlerinde Kore Dili ve Edebiyatı bölümünü seçen ve seçmeyi düşünen kişiler aşağıdaki derslerden sorumlu tutulacaklardır;

 1. Korece Okuma ve Yazma
 2. Korece Dil Bilgisi
 3. Korece Yazma ve Konuşma
 4. Çağdaş Kore Edebiyat Tarihi
 5. Kore Tarihi
 6. Korece Biçimbilimi
 7. Edebiyat Bilimi
 8. Konuşma Stratejileri
 9. Kore Çocuk Edebiyatı
 10. Asya Dilleri
 11. Kore Edebiyat Teorisi
 12. Dilbilimi
 13. Kore Dili Etimolojisi
 14. Pratik Çeviri

Tüm bu derslerden başarılı bir şekilde geçen ve üniversitenin mezun olmak için sunduğu koşulları yerine getiren kişiler,  “Kore Dili ve Edebiyatı Lisans Diplomasını’’ almayı hak kazanacaklardır.

BENZER YAZI   Bilişim Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne iş yapar? 2022

 

 

 

 

Kore Dili ve Edebiyatı Kaç Yıllıktır?

   Kore Dili ve Edebiyatı bölümünün eğitim süresi 4 yıldır ve öğrenciler 4 yıllık eğitim süresi boyunca dil ağırlıklı dersler görmektedirler.

 

Kore Dili ve Edebiyatı Sıralaması

   Kore Dili ve Edebiyatı bölümü bulunan üniversitelerin verilerine göre, 2021 yılında alınan en yüksek puan 418,18224, en düşük puan ise 327,77590 olarak hesaplamıştır. 2021 yılındaki en yüksek sıralama 11.238, en düşük sıralama ise 36.934 olarak hesaplanmıştır.

Kore Dili ve Edebiyatı bölümü dil puanı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölüme yerleşebilmek içi ilk olarak YKS sınavının birinci oturumu olan TYT sınavına girerek 150 barajını geçmeniz gerekmektedir. TYT barajını geçtikten sonra YDT sınavına girerek bölüm için belirlenen yeterli puanı almanız gerekmektedir. Tüm bunları başarılı bir şekilde yapan öğrenciler, eğitim programına yerleşme hakkı kazanacaktır.

 

Kore Dili ve Edebiyatı Ne İş Yapar?

    Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler, Kore klasik ve modern edebiyatını, Kore tarihini ve Kore kültürünü tanıtarak, bu alanlar ile ilgili yazılmış eserleri incelerler ve gerekli araştırmalar yaparak bunların tanıtılmasını sağlarlar. Kore Dili ve Edebiyatı bölümünü seçmek isteyen kişilerin belirli özelliklere sahip olmaları gerekmektedir;

 1. Araştırmaya ve öğrenmeye meraklı olmak
 2. Sabırlı ve dikkatli olmak
 3. Ekip çalışmalarına yatkın olmak
 4. Güçlü bir hafızaya sahip olmak
 5. Okumaktan zevk almalı
 6. Planlı çalışabilmeli
 7. Sözel becerilerinde yeterli bilgiye sahip olmalı
BENZER YAZI   İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Nedir? Ne İş Yapar? 2022

 

Kore Dili ve Edebiyatı İş Olanakları Nelerdir?

   Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler için iş olanaklarını sıralayacak olursak;

 1. Eğitim kurumları
 2. Çevirmenlik büroları
 3. Turizm firmaları
 4. Danışmanlık firmaları
 5. Araştırma Merkezleri
 6. Basın-Yayın Kuruluşları
 7. Dışişleri Bakanlığı
 8. Kültür ve Turizm Bakanlığı
 9. Turizm Firmaları
 10. Uluslararası Ticari İşletmeler
 11. Yayınevleri

 

Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler, Güney Kore’de çeşitli şirketlerde iş bulabilme imkanına sahiptirler. Yurt dışında çalışmak istemeyen mezunlar Güney Kore ile işbirliği içerisinde çalışan Türk şirketlerde de çevirmen ve editör olarak çalışabilirler. Ancak bunun için Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerin çok iyi derecede üniversite eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir.

Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler, büyükelçilik ve konsolosluk gibi resmi kurumlarda da çalışabilir. Ancak konsoloslukta çalışmak isteyen Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerin ileri seviyede İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Ayrıca Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler eğitimlerini yüksek lisans seviyesine tamamlayarak, üniversitelerde eğitim görevlisi olarak da çalışabilirler.

 

 

Kore Dili ve Edebiyatı Maaşları

Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrencilerin özel sektörde aldıkları maaşlar ile kamu kurumlarında aldıkları maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan Kore Dili ve Edebiyatı mezunları için maaşlar 4500 TL ile 5500 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kore Dili ve Edebiyatı mezunlarının maaşları 3500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

BENZER YAZI   Aktüerya Nedir? Ne İş Yapar? 2022

 

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Olan Üniversiteler

   Kore Dili ve Edebiyatı bölümü, ülkemizde sayılı üniversitede bulunmaktadır;

 1. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
 2. ANKARA ÜNİVERSİTESİ
 3. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

 

Daha fazla Bilgi için TIKLAYINIZ.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.