Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Mersin Tarsus Haber

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Mersin Tarsus Haber

Farklı ülkelere mal ve eşya sevkiyatı yapılırken deniz yolu , kara yolu ve hava yolu olmak üzere üç farklı ulaşım yolu tercih edilir. Bu yollar arasında en sık tercih edilen kara yolunda yapılan taşımacılık ve sevkiyat işlemleri günümüzde her bölgeye karayolu imkanın olması ile son derece pratik ve hızlı bir biçimde yapılır. Uluslararası karayolu taşımacılığı tır, kamyon, kamyonet ve benzeri araçlar ile gerçekleştirilen bir taşımacılık türüdür.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Kara yolu taşımacılığı çeşitli mal ve eşyaların taşınması için en sık tercih edilen taşımacılık türlerinden biridir. Karayolu taşımacılığında kullanılan araçlar ve yardımcı ekipmanlar sağlandığı takdirde, taşınması planlanan mal ve eşyalar son derece hızlı ve sorunsuz bir biçimde taşınabilir. Bu nedenle sevkiyat yöntemi olarak karayolu taşımacılığı tercih edilecekse işinin ehli, güvenilir bir firma ile çalışmak gereklidir. Uluslararası karayolu taşımacılığı çeşitli mal ve eşyaların ülkelerarası kara taşımacılığına verilen isimdir. İhracat ya da ithalat yapan firmaların en sık tercih ettiği yöntemlerden biri olan uluslararası karayolu taşımacılığı yapılırken çeşitli taşıma taşıtları ve taşıma işlemi esnasında kullanılan yardımcı ekipmanların yanı sıra bazı belgelere de ihtiyaç duyulur.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Belgeleri Nelerdir?

Uluslararası karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler; yüke ait olan belgeler, sürücü için gerekli belgeler, araç için gerekli olan belgeler olmak üzere üç grupta incelenebilir. Uluslararası karayolu taşımacılığı yapılırken bu belge ve evrakların eksiksiz olması ve usulüne uygun bir biçimde hazırlanması gerekir.

Yüke Ait Tamamlanması Gereken Belgeler: Yüke ait belgelerde tamamlanması gereken ilk belge tır karnesidir. Tır karnesi dışında konşimento belgesi (bir diğer adı ile hamule senedi), mal ve eşya faturası, menşei şahadetnamesi, çeki listesi gibi belgelerin de tamamlanması elzemdir. Yüke ait belgeler yük cinsine ve miktarına göre değişiklik gösterse de yük taşımacılığı için gerekli olan belgeler genel olarak bunlardır.

Araca Ait Tamamlanması Gereken Belgeler: Tako firmalarından alınacak olan Tako ya da TÜV belgesi, taşıt belgesi, geçerli araç muayenelerinin yapıldığına dair muayene belgesi, tır kullanılacak ise tıra ait karne ve belgeler, c yetki belgesi gibi belgeler araca ait tamamlanması gereken belgelerdendir. Uluslararası karayolu taşımacılığında yük cinsi ve yük miktarına bağlı olarak taşıma araçları tercih edilebilir. Araca ait tamamlanması gereken belgelerin türü de araç cinsine göre değişiklik gösterir.

Sürücü İçin Tamamlanması Gereken Belgeler: Sürücü için tamamlanması gereken belgelerin başında pasaport gelir. Ülkeler arası geçiş vizeleri, uluslararası sürücü belgesi, ADR sürücü ehliyeti ve benzeri belgelerin de yükü taşıyacak sürücü tarafından belirlenmiş olmalıdır.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Avantajları

Uluslararası kara yolu taşımacılığının birçok avantajı bulunur. Bu taşımacılık türünde “just in time” yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre minimum sürede, minimum kaynak tüketimi ile taşımacılık gerçekleştirilir. Bu da taşıma maliyetlerinin düşmesini sağlar.

Uluslararası kara yolu taşımacılığının bir diğer avantajı da taşınacak malların taşınacak bölgeye güvenle ulaşmasıdır. Karayolları son derece gelişmiştir. Dünyanın her yerinde konforlu ve güvenilir bir yolculuk imkânı sunan karayolu ağları mevcuttur. Bu nedenle taşınan mallar güven ile, hiçbir zarara uğramadan taşınabilir. Kara yolu taşımacılığı sayesinde farklı rotalara yük bırakma imkânı da vardır. Bir firma birden fazla bölgeye teslimat sağlayacaksa karayolu üzerinden teslimat bölgelerine rahatça ulaşabilir, bir rota oluşturarak sırayla yük tesliminde bulunabilir.

Uluslararası karayolu taşımacılığı yapılırken belgelerin tamamlanması, araçların bakımının yapılması ve yüklerin taşınması gibi konular işinin ehli uzmanlara teslim ederek kolayca tamamlanabilir. Sertrans, tecrübeli ve alanında uzman çalışanları, paketleme ve yükleme konusundaki yılları aşkın deneyimi ve son teknoloji ekipmanları ile uluslararası karayolu taşımacılığını hızlı ve sorunsuz bir biçimde tamamlamanızı sağlar.

Markanızın mallarının lojistiğini en az maliyet ve yüksek verimlilik ile sağlamak için Sertrans’a güvenebilir, taşıma ve sevkiyat işlemlerinizi güvenilir ellere bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir