Yazılım Mühendisi Nedir? Yazılım Mühendisi Maaşları 2022

Yazılım Mühendisi Nedir?

Yazılım Mühendisi Nedir? Yazılım Mühendisi Maaşları 2022  Yazılım Mühendisi, yazılımlar ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Yazılım Mühendisleri kullanıcıların istekleri ve talepleri doğrultusunda yazılımlar üretmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşları 2022
Yazılım Mühendisi Maaşları 2022

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisi Nedir? Yazılım Mühendisi Maaşları 2022  Yazılım Mühendisleri, yazılımlarını kullanacak kişiler ile etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve saptamaya çalışır. Analizler sonucunda ise en doğru uygulamayı tespit ederek bu uygulama ile öncelikle yazılımın omurgasını planlar.

Planlanan yazılımın ilk aşaması olan kodlama aşamasında programcılar ile iş birliği içerisinde çalışır. Yazılım tamamlanıp, kullanıcının beğenisine sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir.

Özel firmalarda çalışan Yazılım Mühendisleri, başka firmalar ile de iş birliği yaparak ek gelir elde edebilir. Ayrıca özel çalışma kurumlarında kişinin yaptığı işi ve kendisini geliştirmesi, devlet kurumlarına göre daha olanaklıdır. Özel iş yerlerinde terfi alma süreci de devlet kurumlarına göre oldukça kısadır.

 

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

  Yazılım Mühendisi olmak isteyen kişilerin, ÖSYM’nin üniversiteler için yaptığı TYT ve AYT sınavlarına girerek bölüm için yeterli puanı almaları gerekir. Bu sınavlardan kontenjana girecek kadar puan alan kişiler, Yazımı Mühendisliği bölümüne yerleşecek ve Yazılım Mühendisi olma hakkı kazanacaktır. Ayrıca Yazılım Mühendisi olmak isteyen kişilerin, belirli özelliklere sahip olması gerekir;

 1. Teknik becerilere sahip olmalı.
 2. Sayısal alanda başarılı olmalı.
 3. Karmaşık problemlere çözüm bulabilmeli.
 4. Analitik düşünebilmeli.
 5. Teknolojik alandaki yeniliklere hakim olmalı.
 6. Doğru analizler yapabilmeli.
 7. Yazılımları sürekli iyileştirecek düzenlemeler yapabilmeli.
 8. Kullanıcı profili çıkarmada yetenekli ve becerikli olmalı.
BENZER YAZI   Plastik Cerrahi Uzmanı Nedir? Plastik Cerrahi Uzmanı Maaşları 2022

Ayrıca devlet bünyesinde çalışan bir Yazılım Mühendisi olmak istiyorsanız, bu şartları yerine getirmeniz gerekir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. Yüz kızartıcı suçlardan ötürü hüküm giymemiş olmak.
 3. Kasten işlenen suçlardan, 1 yıl veya 1 yıldan fazla ceza almamış olmak.
 4. KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan 77.195 üzeri puan almak.

 

Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım Mühendisi Maaşları 2022   941 kişinin paylaşmış olduğu verilere göre 2022 yılında alınan en düşük Yazılım Mühendisi maaşı 5.500 TL, alınan ortalama Yazılım Mühendisi maaşı 11.100, alınan en yüksek Yazılım Mühendisi maaşı ise 20.000 TL olarak hesaplanmıştır.

Daha fazla Bilgi için TIKLAYINIZ. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.