Yazılım Mühendisi Nedir – Maaşları 2022 ?

Bu yazımızda sizlere Yazılım Mühendisi hakkında bilgiler aktaracağız. Bu yazımızın içeriğinde “Yazılım mühendisi ne iş yapar? Yazılım mühendisi nasıl olunur? Yazılım mühendisi maaşları ne kadar? Yazılım mühendisi işe imkanları ve olanakları nelerdir?” gibi sorulara yanıt bulacağız. Umarım siz değerli okurlarımız için faydalı bir yazı olur.

Yazılım Mühendisi

Sizlere yazılım mühendisliğinin tanımını yapmadan önce “yazılım” kelimesinin tanımını kısaca yapalım. Yazılım, elektronik aletlerin belirlenen bir işi yapabilmeleri için tasarlanmış programların tümüne denilmektedir. Bunu bir örnek ile daha iyi açıklayabiliriz. Bilgisayarı düşünün bu bilgisayar içerisinde yer alan programlar ve uygulamalar yazılım olmadan hiçbir işe yaramaz. Yani yazılım elektronik aletlerin komutlarla çalışmasını sağlayan güçtür.

Yazılım Mühendisi Nedir - Maaşları 2022 ?
Yazılım Mühendisi Nedir – Maaşları 2022 ?

Yazılım Mühendisi Nedir ?

Yazılım mühendisi, yazılımları mühendislik çerçevesinde ele alarak onları geliştiren, düzenleyen ve onaran bir meslek grubudur. Telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik aletlerde “donanım” ve “yazılım” bulunmaktadır. Yazılım mühendisleri işin donanım kısmından ziyade işin yalnızca “yazılım” kısmıyla ilgilenmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Aslında bu sorunun yanıtını az çok yukarıda ifade ettik ancak biraz daha detaylandıralım. Arkadaşlar bilindiği üzere bulunduğumuz yüzyıl “teknoloji çağı” teknoloji hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Hayatımızın her yerinde teknolojik bir alet karşılaşıyoruz.Bu teknolojik aletlerin hepsi belli bir donanıma ve yazılıma sahip. Durum böyle olunca yazılım mühendisliği çok büyük bir önem kazanmakta.

Yazılım mühendisleri kullanmış olduğumuz telefon, bilgisayar, tablet, televizyon ve diğer tüm elektronik aletlerin yazılımı gerçekleştirmekte. Ancak tüm bu işlemleri tamamen mühendislik sıfatlarıyla yapmaktadır.

 • Yazılım mühendisi, belli bir yazılımı kullanıcının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda analiz edip geliştirir.
 • Yazılım mühendisi, geliştirilecek olan bir yazılımı, tasarlar, planlar, analiz eder, programlar ve test sürecinden geçirir.
 • Yazılım mühendisi, yazılımın geliştirilme sürecinde zaman, maliyet, kullanılabilirlik gibi konularda planlamayı ve disiplini sağlamaktadır.
 • Yazılım mühendisi, yazılımın geliştirilme sürecinde etkin çalışma, kullanıcılarla iletişim ve proje yönetimi yapar.
 • Aslında birçok kişi yazılım mühendisini yalnızca “komut” yapan biri olarak bilir. Ancak yazılım mühendisi sadece komut yapan bir kişi değildir, mühendisliğin tüm sıfatlarını yerine getiren kişidir.
 • Aslında yazımızın tümünü okudukça yazılım mühendisi ne iş yapar? sorusunun yanıtı daha iyi alacaksınız.
BENZER YAZI   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Maaşları 2022

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi günümüz teknoloji çağı ve hayatımızın her evresinde teknoloji bulunmakta. Bu nedenle yazılım mühendislerine her geçen gün ihtiyaç duyulmakta. Pek bilinen bir meslek sınıfı değildir. Ancak yavaş yavaş bir üniversite “Yazılım Mühendisliği Bölümünü” açmaktadır.

 • Sizde yazılım mühendisi olmak istiyorsanız izleyeceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.
 • Öncelik lise mezunu olmanız gerekmektedir. Daha sonra ülkemizde sık sık ismi değişen ve şimdiki adı “TYT” ve “AYT” olan üniversiteye giriş sınavına girmeniz gerekmektedir.
 • Yazılım mühendisliği sayısal ağırlıklı bir meslek olduğundan “Yazılım Mühendisliği bölümünü” kazanabilmeniz için sınavdaki sayısal sorularında başarılı olmanız gerekmektedir.
 • Eğer sınavda başarılı olursanız bir çok şehrin üniversitesinde 4 yıllık lisans programında yer alan “Yazılım mühendisliği bölümünü” okuyabilirsiniz.
 • 4 yılı başarılı bir şekilde bitirdikten sonra “Yazılım Mühendisi” olarak mezun olursunuz.

Bazı meslek siteleri “Nasıl Olunur?” başlığı altında şu bilgiyide vermektedir. Eğer meslek lisesinden mezun olup üniversite sınavında “Yazılım mühendisliği Bölümünü” tercih ederseniz ek puan alacağınızı ifade ederler. Ancak bazı kaynaklarda ek puan verilmediğini söylüyor. Benim fikrimi soracak olursanız bencede ek puan verilmiyor. Ancak eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve bu durumdan faydalanmak istiyorsanız ÖSYM’den bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Yazılım Mühendisliği” lisans diploması ve “Yazılım Mühendisi” unvanı verilir. Ayrıca sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, veri yönetimi unvanı ile çalışabilmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşları?

Meslekler hakkında en çok merak edilen konulardan biride maaşlardır. Bu mesleği yapmak isteyen insanlarında ilk merak ettiği şeylerden biride yazılım mühendislerinin maaşıdır.

Bu konu hakkında sizler için ufak bir araştırma yaptım . Farklı sitelerde farklı rakamlar yer almaktadır. Bu rakamların bir çoğu doğrudur. Her meslek gibi yazılım mühendisliğinin maaşı da tecrübe ve çalışılan kurumunda verdiği miktara göre değişir.

Forum sitelerinde gös atarken yeni işe başlayan bazı yazılım mühendislerinin asgari ücrete çalıştığını okudum. Bu durum elbette biraz rahatsız edici. Ancak ülkemiz mezun öğrenci sayısının fazlalığı ve özel sektörün acımasızlığı durumu böyle içler acısı duruma getirmektedir.

Ancak bilmeniz isterim belli bir deneyim kazandıysanız ve çok güzel büyük bir kurumda iş bulursanız alacağınız maaş 5000-8000 TL’yi bulmaktadır.

Okuduğum yazılarda çok daha fazla kazanan insanlarla da karşılaştım. Bu yaptığınız işe bulunduğunuz işteki konumuzunuza göre değişmektedir. Ancak genel olarak “Yazılım Mühendisi” 4.000 ila 10.000 TL arasında kazanmaktadır.

BENZER YAZI   Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları 2022

Yazılım Mühendisi İş İmkanları ve Olanakları?

Tüm yazı boyunca sizlere yazılım mühendisi hakkında bilgi verdik. Meslekler hakkında araştırma yapan kişilerin en çok etkilendiği kısımlardan biridir “iş imkanları ve olanakları”. Bizde sizlere yazılım mühendisi iş imkanları ve olanaklarını maddeler halinde vereceğiz.

 • Bilgisayar ağları ile ilgilenen kurumlarda uygulama elemanı ve sistem mühendisi olarak görev yaparlar.
 • Savunma sanayisinde uygulama mühendisi olarak görev yapabilirler.
 • Elektronik cihaz ve aletlerin üretimini yapan kurum ve kuruluşlarda uygulama mühendisi olarak görev yapabilirler.
 • Bunun dışında eğer kendi bilgi birikimlerine güveniyorsanız özel bir yer açıp kendi paranızı kendiniz kazanabilirsiniz.
 • Ayrıca mezun olduktan sonra okuduğunuz bölümle ilgili yüksek lisens yapıp akademik kariyer yapabilirsiniz.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi “Yazılım Mühendisi” olarak mezun olup kendinizi geliştirmeniz durumunda işsiz kalma durumunuz çok düşüktür. Bunun için bu bölümü okurken kendinizi ve mesleğinizi geliştirecek bilgilerle kendinizi donatın o zaman iş bulma kaygınız olmayacaktır.

Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Elbette yazı içerisinde hatamız ve eksiklerimiz vardır. Sizden ricamız lütfen yazımızın altında bulunan yorum kısmına istek ve taleplerinizi belirtin.

Yazılım Mühendisi Bölümü Hakkında Bilgi

Bir çok Üniversitede yazılım mühendisliği bölümü bulunmakta.Bunlardan en bilindiklerini sizler için aşağıda bağlantı olarak koydum. Oradan üniversite sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği olan tüm Üniversitelerin listesi: https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans-bolum.php?b=10233

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Merhabalar ben Fatih. Sizler için meslekler hakkında bilgi veriyorum. Hangi mesleğin maaşı ne kadar ? Nasıl o meslek grubuna tabi olursunuz ? Ataması varmı veya nasıl olunur vs.vs.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.